Bonsaj forum

Forum slovenskega bonsaj kluba

Osnovne veščine gojenja dreves v posodi
DenisT
#567
Najprej lepo pozdravljeni. Za začetek povem, da o bonsajih nimam znanja. Ko sem se nekoliko informiral, sem ugotovil, da bonsaj zahteva več nege, pozornosti in znanja kot neka rastlina, ki jo na nekaj dni zaliješ in to je to. No, vsekakor to ni problem, ker me stvar zanima in veseli.
Pred enim tednom sem v ikei kupil cca 90 cm visok fikus (mogoče res ni pravi naslov za nakup bonsaj drevesa). Temperaturni šok sem pri prenosu poskusil maksimalno umiliti. Pri dodanih navodilih o oskrbi sem prebral, da je možno obsežnejše izpadanje listov zaradi temperaturnega šoka pri prenosu. Sklepam, da tudi zaradi drugačnih razmer v mojem stanovanju. Najprej sem naredil prvo napako... Postavil sem ga na mesto, ki najbolj ustreza meni, ne pa tudi drevesu. Vsekakor je dobil premalo svetlobe, zato sem ga zdaj prestavil k oknu. V prilogi so bila seveda tudi navodila o zalivanju... Kolikokrat, kako... Zemlja mora biti vedno vlažna vendar ne mokra itd... No, jaz ga v tem času še nisem zalil, ker je zemlja še vedno vlažna. Kar me pa najbolj skrbi in je hkrati tudi vzrok, da se oglašam na vašem forumu, ker drugje nisem našel odgovora. Zemlja je postala plesniva. Predvidevam, da je ta plesen pač neki ubikvitaren prebivalec prsti, ki je ob prenosu v moje stanovanje dobil ugodne razmere za uspevanje in je zdaj eksplodiral. Vprašanje je samo, ali je ta plesen patogena za rastlino (na samem drevesu zaenkrat ni sprememb, razen odpadanja listov)? Ali lahko v kakršnem koli smislu spremeni sestavo prsti in tako posredno škoduje drevesu? Ali lahko počakam, ker se bo vzpostavilo ravnovesje v prsti in se bo plesen "umirila"... Ali moram kaj dodat, presadit? Lepo bi vas prosil za pomoč.

Lep pozdrav,
Denis